شهر من اراک
 
چوایران نباشد تن من مباد
آونگـان واگـذار می شود
 
تجمع كارگران آونگان مقابل مجلس نتيجه داد
آونگـان واگـذار می شود
 
سيد احمد لطفي: جعفري به دليل عدم پرداخت مطالبات دولت اختيار كامل تصميم گيري در خصوص آونگان را ندارد
زهره صادقی Yas.Z.Sadeghi@gmail.com

گروه اقتصاد و صنعت: نمي دانم خواسته كارگران معترض چيست...
اگر يك ماه حقوق نگيرم از پس اندازم استفاده مي كنم...
معاون برنامه ريزي استانداري مركزي در حالي اين سخنان را به زبان مي راند كه كارگران آونگان ظاهرا هنوز در رساندن فرياد اعتراضشان به گوش بالاترين مدير اقتصادي استان ناكام مانده اند و شواهد اينگونه نشان مي دهد كه پس انداز كارگران آونگان، چند وقتي است تمام شده است.
گواهي اين امر، تجمع آنها مقابل درب ورودي مجلس است، چرا كه ظاهرا ديگر اميدي به تدبير مسئولان استاني ندارند و حالا دست به دامان نمايندگان مجلس شده اند. اين در حالي است كه دو تن از اعضاي مجمع نمايندگان استان مركزي عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس هستند و از اين سهم تاكنون هيچ سهمي نصيب كارگران آونگان نشده است.
نماينده سابق كارگران آونگان با انتقاد از اين كه حدود يك ماه از تجمع اعتراض آميز كارگران اين شركت مقابل مجلس مي گذرد ولي هيچ واكنشي از سوي مجلسيان نيز صورت نگرفته است، گفت: گمان نمي كنم توقع نابجايي از مسئولان داشته باشيم.
«سيد نورالدين ابطحي» افزود: ما در تجمع مقابل مجلس با سردادن شعار «رزمنده ديروزيم، درمانده امروزيم» خواستار حقوق معوقه و 18 ماهه خود شديم. وي تصريح كرد: ما خواستار راه اندازي شركت و يا تغيير مديريت آن هستيم چون در حال حاضر نه شركت، فعال است ونه سيستم مديريتي آن.
نماينده سابق كارگران آونگان گفت: پس از تجمع مقابل مجلس، جلسه اي با رئيس مجلس داشتيم و مشكلات را مطرح كرديم، مقرر شد تا پايان همان هفته، پيشنهاد كارگران را در قالب نامه اي به رجايي (نماينده اراك در مجلس) ارائه دهيم، ايشان پاسخ نامه را از رئيس مجلس بگيرد و وزارت صنايع براساس تصميم اتخاذ شده در پايان هفته مذكور، مشخص كند كه چه كسي آونگان را مديريت كند.
وي ادامه داد: بعد از اين جريانات، يك جلسه كميسيون كارگري نيز با حضور مدير آونگان در فرمانداري برگزار شده در آن جلسه مقرر گرديد «غلامعباس جعفري» (مديرعامل فعلي آونگان) ظرف 15 روز حق و حقوق معوقه كارگران را پرداخت نموده و كارخانه را فعال كند. هم اكنون مهلت مقرر تمام شده و متاسفانه طبق روال گذشته نه كارخانه فعال است و نه حقوقي به كارگران پرداخت شده است.
ابطحي خاطرنشان ساخت: مدير آونگان نه تنها اقدامي در خصوص تغيير وضعيت شركت انجام نمي دهد، بلكه با حضور در برخي جلسات، فرافكني مي كند و هيچكس از وي حساب و كتاب نمي خواهد!!!
يكي از اعضاي شوراي كارگري آونگان نيز در اين خصوص گفت: در جلسه اي كه با رئيس مجلس برگزار كرديم قرار بر اين شد كه نامه اي مبني بر تعيين تكليف آونگان بنويسيم و آقاي رجايي، نماينده اراك تا اول آبان ماه نتيجه نامه را اعلام نمايد.........
 
منبع(عطریاس)
 
 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه سی ام مهر 1390 توسط امین بیرامی
بدون شرح.....


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و نهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
در سفرهاي خارجي اعضای شورا ریالی از بودجه شهرداری و نهاد دولتی خرج نشده است

وقایع استان: درپی سفر اعضای شورای شهر به کشور ایتالیا رئیس شورای شهر اراک در جلسه رسمی و درصحن علنی شورا به بحث و بررسی سفر اعضا پرداخت.
افزايش بودجه شهرداري به صد ميليارد
رییس شورای شهر اراک با اشاره به افزایش بودجه شهر داری اراک گفت:بودجه شهرداری از 42 میلیارد به 100 میلیارد رسیده است که این ناشی از کارکرد و به روز رسانی فعالیت های شهرداری و خارج شدن از شکل سنتی آن و تسریع درخدمت رسانی به مردم می باشد.
افزايش ديدگاه اعضاي شورا هدف سفرهاي خارجي
محمد حسن احمدی هدف از سفرهای خارجی اعضای شواری شهر را افزایش دیدگاه اعضای شورا نسبت به خدمت رسانی شهروندان بیان کرد و گفت: زاویه دید تنگ مدیریتی یکی از دلایل عقب ماندگی شهر اراک بوده و هست.
ريالي از بودجه شهرداري خرج نشده است
وی در ادامه گفت: سفر اعضا یک سفر کاری با اخذ مجوز رسمی از استانداری بوده و ریالی از بودجه شهرداری و نهاد دولتی خرج نشده است و سفر در ایام تعطیلی اعضای شورا صورت گرفته است.
بازديد از مراكز توليدي دستگاه هاي خدمات شهري هدف اعضا در سفرهاي خارجي
احمدی یکی دیگر از اهداف سفر اعضا را بازدید از کلیه مراکز تولید کننده دستگاه های خدمات شهری در کشورهای آلمان و ایتالیا عنوان نمود و گفت: در آلمان از 6 کارخانه و در ایتالیا از3 کارخانه تولید کننده دستگاه های خدمات شهری بازدید بعمل آمده و این در حالی است که شهرهای مشهد، اصفهان و تبریز قبلا این دستگاه ها را خریداری کرده اند و در سیستم خدمات شهری از آن استفاده می کنند.
خريد دستگاه ها سبب كاهش نيروي انساني مي شود
وی در ادامه اظهار داشت: خریداری این دستگاه ها از حجم نیروی انسانی کم می کند و خدمت رسانی را سریعتر می نماید.
برخي از سايت ها ناجوانمردانه سفرهاي خارجي اعضا را تحليل نمودند
در این جلسه سید علی قائم مقامی از اعضای شورای شهر اراک ضمن ارائه کامل گزارش سفر اعضا به آلمان با اشاره به اینکه در زمان سفر برخی سایت ها و هفته نامه ها به ناجوانمردی موضوع سفر را بیان نموده اند و بدون تحقیق تهمت های ناروا زده اند گفت: این سفر از بهترین کارها در بند 1 قانون 71 شورا و نیز در جهت بررسی نیازمندی های شهر اراک بوده است.
عكس ها و گزارش هاي سفر تهيه شده و در اختيار عموم قرار مي گيردادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و هشتم مهر 1390 توسط امین بیرامی
سه رویداد بزرگ فرهنگی در قلب تپنده استان مرکزی

اراک - خبرگزاری مهر: بیست و دومین همایش تئاتر استان مرکزی با میزبانی شهر اراک در فرهنگسرای آیینه این شهر کار خود را آغاز می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و دومین جشنواره تئاتر استان مرکزی در حالی از امروز چهارشنبه 27 مهرماه کلید می خورد که تقارن اتفاقات فرهنگی بزرگ و کوچک این شهر هزار رنگ خود حکایتها دارد.

همزمانی برپایی نمایشگاه سراسری کتاب اراک، برپایی نمایشگاه مطبوعات و جشنواره تئاتر استان مرکزی سه رویداد بزرگ فرهنگی استان مرکزی اند که همگی در قلب تپنده استان مرکزی یعنی شهر اراک در حال برگزاری است.

این روزها اراک به میعادگاه هنرمندان، اهل قلم و دل سوختگانی تبدیل شده که هریک به زبان خود در عرصه فرهنگ و هنر و اعتلای فرهنگ ایرانی اسلامی می کوشند تا نام و آوازه ایران اسلامی را در آن سوی مرزهای فکر و اندیشه متبلور سازند، حضوری پر از حرفهای نگفته و تقارن مبارکی که باید به فال نیک گرفت.

نصب بنرهای تبلیغاتی نمایشگاه کتاب و مطبوعات در کنار بنرهای تبلیغاتی جشنواره تئاتر حال و هوای اراک را هنری کرده و نقطه دید مردم را از سمت تابلوهای میزان سنجش آلودگی شهر منحرف، تا چند روزی را مردم این شهر در لابلای صفحات کتابها، بررسی تیترهای نشریات و صندلی های سالن آمفی تئاتر شهر فارغ از هز گونه دل مشغولی در باره آلودگی هوای شهر اراک نفسی از جنس هنر بکشند...!ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم مهر 1390 توسط امین بیرامی
فروش تخم‌مرغ با قیمت کیلویی بیش از 2750 تومان تخلف است

یک تولید و توزیع کننده در استان مرکزی:
مردم به اندازه نیازشان بخرند

یک تولید و توزیع‌کننده تخم مرغ در استان مرکزی با بیان اینکه فروش هر کیلوگرم تخم مرغ باید به قیمت 2750 تومان باشد، گفت: اگر فروشنده‌ای تخم مرغ را حتی با قیمت 2760 تومان بفروشد تخلف کرده است.

رضا یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، عنوان کرد: وزارت بازرگانی هر کیلوگرم تخم مرغ را با قیمت 2350 تومان از مرغدار خریداری می‌کند؛ عرضه کننده هر کیلوگرم تخم مرغ را با قیمت 2450 تومان خریداری و با قیمت 2750 تومان به دست مصرف کننده می‌رساند.

وی افزود: هر کیلوگرم تخم مرغ باید با قیمت 2 هزار و 700 تا 2 هزار و 800 تومان از مرغدار خریداری شود تا وی ضرر نکند البته با این قیمت هم برخی مرغداری‌ها که مرغ جوان دارند و میزان تخم گذاری آنها بالا است ضرر نمی‌کنند اما، مرغداری‌هایی که مرغ پیر دارند با ضرر مواجه می‌شوند.

این تولید و توزیع‌کننده تخم مرغ در استان مرکزی خاطرنشان کرد: تخم مرغ ها از مرغداری‌های تخم گذار اراک است و هنوز تخم مرغ وارداتی به بازار وارد نشده که در آینده نزدیک وارد می‌شود زیرا ورود این تخم مرغ‌ها مراحل خاص خود را دارد.

وی تصریح کرد: تخم مرغ به اندازه کافی موجود است و وزارت بازرگانی دارد کار خود را به درستی انجام می‌دهد . البته مردم باید به اندازه نیاز خرید کنند و بیش از اندازه مصرفشان تخم مرغ نخرند زیرا برخی افراد که مثلا هفته ای یک شانه تخم مرغ می خریدند هم اکنون چند شانه خریداری می‌کنند که این مشکلاتی ایجاد می‌کند.

 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم مهر 1390 توسط امین بیرامی
دیدار شهرداری و مس سرچشمه در اراک برگزار می‌شود

فوتبال شهرداری اراک در مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی فوتبال کشور پذیرای تیم لیگ برتری مس سرچشمه کرمان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، قرعه‌کشی تعیین میزبان دیدارهای این مرحله عصر دوشنبه برگزار شد و طی آن، تیم شهرداری اراک چهارشنبه 4 آبان در استادیوم امام خمینی (ره) اراک پذیرای مس سرچشمه خواهد بود.

شاگردان نادر دست‌نشان که در مراحل قبلی با نتیجه مشابه یک بر صفر تیم‌های فولاد نوین اهواز و ایران‌جوان بوشهر را از پیش رو برداشته‌اند، این بار با قعرنشین لیگ برتر و آن هم در اراک مصاف خواهند داد و این شانس را دارند که به جمع 16 تیم برتر جام حذفی صعود کنند.

شهرداری اراک در صورت عبور از سد مس سرچشمه، در مرحله یک‌هشتم نهایی باید به مصاف پیروز دیدار تیم‌های صبای قم و پیام مخابرات فارس برود؛ دیدار این دو تیم هم روز چهارشنبه 4 آبان در قم برگزار خواهد شد که در صورت پیروزی صبا، میزبان مرحله یک‌هشتم نهایی از طریق قرعه‌کشی مشخص خواهد شد و تیم شهرداری این فرصت را خواهد داشت تا برابر یک تیم مطرح لیگ برتری در اراک به میدان برود.

برنامه 7 دیدار از مسابقات مرحله یک‌شانزدهم نهایی جام حذفی به شرح زیر است. نام تیم‌های میزبان اول آمده است.

راه‌آهن- سایپا مهر کرج- ورزشگاه اکباتان- سه‌شنبه3 آبان

صبای قم- پیام مخابرات فارس- ورزشگاه یادگار امام قم- چهارشنبه 4 آبان

شهرداری اراک- مس سرچشمه- ورزشگاه اراک- چهارشنبه 4 آبان

استقلال- شیرین فراز کرمانشاه- ورزشگاه آزادی- چهارشنبه 4 آبان

پرسپولیس - مس رفسنجان - ورزشگاه آزادی- سه‌شنبه 3 آبان

نفت آبادان- گهر زاگرس- ورزشگاه تختی آبادان- چهارشنبه 4 آبان

مس‌کرمان- استقلال صنعتی اهواز- ورزشگاه باهنر- سه‌شنبه 3 آبان 
 


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و ششم مهر 1390 توسط امین بیرامی
4میلیارد ریال حاصل ترانزیت بین المللی در راه آهن اراک

اراک - خبرگزاری مهر: راه آهن اراک از خطوط قدیمی کشور است که با سابقه بیش از 70 ساله همچنان خدمات مختلف خود را در بخش حمل و جابجایی بار و مسافر را دارد که اکنون در مسیر ترانزیت کالا قرار گرفته و بخشی از درآمدهای حاصله آن از این بخش است.

مدیر عامل راه آهن اراک در گفتگو با خبرنگار مهر  گفت: در 6 ماه اول امسال بیش از 714هزار مسافر توسط ناوگان ریلی اراک جابجا شد که نشان از افزایش جابجایی مسافر نسبت به سال گذشته است.

عبدالله عامری افزود: ازمیان 714 هزارو 689 نفر مسافر،  363 هزارو932 نفر مسافران خروجی از ایستگاه و350 هزارو 757  نفر مسافران ورودی به ایستگاه بودند.

وی گفت: همچنین این میزان جابجائی در 6 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است به طوری که در 6 ماهه نخست سال 89 تعداد 711 هزارو 423 نفر مسافر در راه آهن اراک جابجا شدند.

افزایش 30 درصدی حمل بار

عامری با بیان اینکه در این مدت، میزان بارگیری در راه آهن اراک در  نیمه اول سال 90 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشته است، گفت: در این مدت، میزان بارگیری به 453 هزارو 243 تن رسید.

مدیرکل راه آهن اراک در خصوص علت این افزایش گفت: با توجه به سیاست های شرکت پخش فراورده های نفتی و اختصاص سهمیه بارگیری مازوت و مواد شیمیائی صادراتی از مبادی پتروشیمی شازند و ایستگاه قم و اراک ،به راه آهن اراک شاهد رشد بارگیری در این اداره کل بودیم به طوری که 90 درصد آن مربوط به بارگیری مخازن مازوت، از ایستگاه سمنگان بوده است......ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و پنجم مهر 1390 توسط امین بیرامی
از ابتدای امسال تا اواسط تابستان؛

خرید و فروش 20 درصد و اجاره 30 درصد افزایش قیمت داشته است

سرپرست اتحادیه مشاوران املاک شهرستان اراک گفت: از ابتدای امسال تا اواسط تابستان شاهد افزایش قیمتی حدود 10 تا 20 درصد برای خرید و فروش مسکن بودیم. 

محمود نوروزی در گفت‌و‌گو با  خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)-منطقه مرکزی، با بیان این مطلب افزود: از اواخر تابستان تاکنون دیگر افزایش قیمت نداشته‌ایم. همچنین اجاره‌ها نیز تا اواخر شهریور ماه بین 20 تا 30 درصد افزایش داشته ‌اند.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تا اواخر امسال افزایش قیمت نداشته باشیم زیرا واحدهای مسکونی ساخته شده و هم اکنون عرضه زیاد و تقاضا کم است.

سرپرست اتحادیه مشاوران املاک شهرستان اراک ادامه داد: معمولا اسفند، ماه تاثیر گذار در تعیین قیمت مسکن است زیرا دراین ماه شاهد افزایش حقوق‌ها هستیم. البته افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز تاثیر بسیاری بر قیمت مسکن دارد.

نوروزی با بیان اینکه قیمت مسکن بستگی به عواملی همچون محل و نوع ملک و متراژ آن دارد، افزود: به عنوان نمونه رهن و اجاره و فروش در مناطق مختلف همچون مرکز شهر، بافت تاریخی و شهرک‌ها قیمت خاصی برای خود دارند.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه اجاره یک واحد 100 متری در شهرک‌ها در این فصل از سال به صورت یک میلیون تومان ودیعه به صورت پیش‌پرداخت و 250 هزار تومان ماهانه خواهد بود که اجاره همین واحد در مرکز شهر به 350 هزار تومان و در هسته مرکزی شهر به 400 هزار تومان افزایش می‌یابد.

سرپرست اتحادیه مشاوران املاک شهرستان اراک تصریح کرد: قیمت هر سال بیشتر تحت تاثیر قیمت در سال قبل است


نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و چهارم مهر 1390 توسط امین بیرامی
صادرات موجود به دليل افزايش توليد نيست
 
 
رئيس سابق اتاق بازرگانی و صنايع و معادن اراك با انتقاد از وضعيت صادرات در كشور:
صادرات موجود به دليل افزايش توليد نيست
 
زهره صادقی Yas.Z.Sadeghi@gmail.com

اتفاقي كه در صنعت كشور در حال وقوع است، فاجعه است. اين مطلب نقل قول يكي از صنعتگران استان است كه انتقاد بسياري نسبت به نحوه ارتباط بانك ها با صنعتگران دارد. مديرعامل گروه كارخانجات پارلو در خصوص وضعيت صنايع در كشور اظهار داشت: در يك مقطع زماني، بانك ها به منظور تكميل زيرساخت ها و توسعه اشتغال، اقدام به سرمايه گذاري در بخش صنعت نمودند، ولي متاسفانه وسط كار توليد كنندگان را رها كردند و اعلام داشتند كه ديگر قادر نخواهند بودكنار توليدكننده و صنعتگر باشند.
«امير بور بور» ادامه داد:اين اتفاق به تغيير سياست اقتصادي دولت برمي گرددكه باعث شد كارخانجاتي كه در زمان سرمايه گذاري بانك ها در بخش صنعت، تاسيس و راه اندازي شدند به شدت با كمبود سرمايه در گردش مواجه شده و توليد ‌آنها به كمترين ميزان ممكن تنزل يابد. وي خاطرنشان ساخت: همين كه بانك ها نتوانستند به تعهدات خود نسبت به شريك خويش عمل كنند، يك اتفاق ناميمون در حوزه صنعت رخ داد.
وي افزود: وقتي بانك اعلام مي كند كه صنعتگران مي توانند با سرمايه گذاري مجدد در بانك ها، تسهيلات دوباره دريافت كنند و پس از سرمايه گذاري به اميد شروع دوباره حركت توليد وسرمايه در گردش، بانك اقدام به قفل حساب صنعتگران بابت بدهي آنها به بانك مي نمايد. بوربور تصريح كرد: متاسفانه در بخش هاي مياني برخي از بانك ها، مسائل سياسي نفوذ كرده و اقداماتي صورت مي گيرد كه صنعت را به شدت دچار لطمه مي كند.
مديرعامل گروه كارخانجات پارلو اضافه كرد: وقتي چرخه صنعت به هر دليل كند شود، مشكلات بسياري در حوزه اقتصادي ايجاد مي شود كه تبعات ‌اجتماعي آن در جامعه طلاق، جنايت، بيكاري و... مي باشد.
وي خاطرنشان ساخت: همه توليدكنندگان با مشكلات مالي مواجهند، ولي از ارائه اطلاعات و انتقادات ممانعت مي كنند چرا كه نگرانند با كمترين روزنه، نفتي به پاي درخت توليد ‌آنان ريخته شود. بور بور ادامه داد: در چنين شرايطي مسير براي صادرات، ناهموار و دشوار مي گردد. .....
 
منبع(عطریاس)


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر 1390 توسط امین بیرامی
فضای سبز ماشين سازی در معرض نابودی!
 
 
قابل توجه مسئولان ماشين سازی ، محيط زيست و شهرداری اراك:
فضای سبز ماشين سازی در معرض نابودی!

براساس مصوبات سفر دوم، كارخانجات بايد يك سوم مساحت كارخانه را به فضاي سبزو هزار هكتار در فضاي بيرون كارخانه در ايجاد فضاي سبز مشاركت داشته باشند

گروه جامعه، آزاده بكايی: هنگامي كه به محوطه ماشين سازي قدم مي گذاري، چند متر پس از ورودي درختان سبزي را مي بيني كه نويد پاييزي زيبا را به تو مي دهند. پاييزي برگ ريز كه هيچ قلمي نمي تواند زيبايي آن را ثبت كند و در ميان اين همه زيبايي ناگهان بهت زده مي شوي كه چگونه دست ناسپاس انسان آن صحنه زيبا را با كنده هايي كه خود روزي تزئين كننده اين طبيعت بوده اند، نازيبا كرده است. كنده هايي كه اكنون در گوشه اي ايستاده و اين سهم خود را مديون دست آهنين كساني مي داند كه به گمان تيره خود رفاه آدميان را نشانه گرفته اند. اما زهي خيال باطل! به راستي چه كسي اين ذهنيت را در آنها تقويت كرده است؟ چه سازماني مقصر است؟ ماشين سازي، محيط زيست، شهرداري، شوراي شهر، NGO ها يا من و تو شهروند؟
ولي شايد اكنون ديگر وقت پيدا كردن مقصر گذشته است و بايد چاره اي انديشيد... بايد به فكر تپه هاي چغا بود كه اكنون نمي دانند از آن ماشين سازي هستند يا بايد به زودي آذرآب را مالك خود بدانند!
اما هر چه كه هست و هر جا كه هست اكنون درختانش را خشك شده مي بيند و بسان مادري كه فرزندش را رو به زوال درمي يابد، هيچ كاري نمي تواند در سرلوحه امور خود قرار دهد و به اين ترتيب بايد شاهد مرگ تدريجي آنها باشد...
اما همه اين نااميدي ها را با مسئولان ماشين سازي در ميان گذاشتيم. آنها گفتند كه از درختان مراقبت مي كنند و گفتند كه چند ميليون هزينه مي كنند. اما بخشي از درختان قرباني طبيعت هستند و بخشي آلودگي هوا مرگشان را نزديكتر كرده است...
منبع(عطریاس)


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر 1390 توسط امین بیرامی
رتبه 7 کنکور سراسری در اختیار استان مرکزی است

اراک - خبرگزاری مهر: معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: رتبه 7 کنکور سراسری کشور در اختیار استان مرکزی است.

غلامعلی عزیزآبادی با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: استان مرکزی توانست در کنکور سراسری سال 90 با کسب رتبه 5 رشته علوم انسانی، رتبه 18 رشته ریاضی و فیزیک، رتبه 11 رشته علوم تجربی، رتبه 23 رشته هنر، رتبه 26 رشته زبان و در مجموع رتبه 7 کنکور سراسری را از آن خود کند.

وی در ادامه درصد قبولی دانش آموزان استان مرکزی در سال سوم دبیرستان را 78.6 درصد عنوان کرد و گفت: درصد قبولی دانش آموزان سال سوم دبیرستان به تفکیک رشته در رشته علوم تجربی 83 درصد، در رشته ریاضی 90.9 درصد، در رشته علوم انسانی 69.8 درصد و دررشته های فنی و کارو دانش 60.7 درصد است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: در حال حاضر 191 مجتمع آموزشی(ترنم ولایت) اعم از 55 مجتمع شهری و 136 مجتمع روستایی در استان مرکزی مشغول به فعالیتهای علمی و آموزشی هستند.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر 1390 توسط امین بیرامی
صادرات 250 میلیون دلاری صنایع تنها 5 درصد توان استان مرکزی!

اراک - خبرگزاری مهر: یک سوم صادرات استان مرکزی صنعتی است و در سال جاری 250 میلیون دلار از این بخش حاصل شده و پیش بینی می شود تا پایان سال به 800 میلیون دلار برسد، گرچه این رقم خوشحال کننده است اما توان واقعی صادرات استان بیش از اینهاست که باید احیا شود.
به گزارش خبرنگار مهر، صادرات 250 میلیون دلاری صنایع استان در حالی است که به گفته سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی، 150 شرکت صنعتی استان از میان 2600 واحد صنعتی استان صادر کننده هستند.
 
به تعبیر دیگر، کمتر از 5 درصد واحدهای صنعتی استان مرکزی صادرات دارند و توانستند در بازارهای جهانی خود را نشان دهند.
 
بیش از 40 درصد صادرات استان اکنون به محصولات پتروشیمی اختصاص دارد که کم کردن این 40 درصد از صادرات صنعتی استان، نقش واحدها و شرکت های صنعتی استان را در صادرات کمرنگتر می کند.
 
با برنامه ریزی صادرات باید افزایش یابد
 
زاوشی سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه 150 شرکت و واحد صنعتی استان صادرات محور هستند گفت: با توجه به قابلیتهای صنعتی استان مرکزی انتظار می رود با برنامه ریزی دقیق پس از تلفیق سازمان های صنایع و معادن و بازرگانی، تجارت خارجی این استان جهش بزرگی داشته باشد... ......ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر 1390 توسط امین بیرامی
نخستین پیروزی نادر دست‌نشان با شهرداری در تهران رقم خورد

تیم فوتبال شهرداری اراک به نخستین پیروزی خود در رقابت‌های این فصل لیگ دسته اول باشگه‌های کشور دست یافت.

 

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، در ادامه هفته سوم این مسابقات روز جمعه یک دیدار در استادیوم کارگران تهران برگزار شد که طی آن، تیم شهرداری اراک در ادامه پیروزی‌های یک بر صفر خود در دیدارهای جام حذفی، این بار در لیگ یک تیم داماش را با همین نتیجه از پیش رو برداشت.

آرش روشنى پور در دقیقه 89 تک گل سه امتیازی تیم نادر دست‌نشان را وارد دروازه حریف کرد.

این دیدار با قضاوت پيمان فرخى مهر با كمك حسين ظهيرى و على دودانگه برگزار شد و آرش روشنى پور، لفته حميدى، صابر ميرقربانى و سينا دست نشان از شهردارى اراك اخطار گرفتند و رضا محمودى از تیم داماش در دقیقه از زمین اخراج شد تا شاگردان امیرحسین پیروانی 13 دقیقه پایانی را با یک بازیکن کمتر بازی کنند.

با این پیروزی تیم شهرداری اراک 4 امتیازی شد و به مکان هفتم گروه یک صعود کرد و تیم داماش هم با 4 امتیاز قبلی خود، در مکان نهم جای گرفت. در این گروه پیکان قزوین و فولاد یزد با 7 امتیاز صدرنشین هستند.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و سوم مهر 1390 توسط امین بیرامی
دست نشان: شهرداری برای پیروزی به میدان خواهد رفت

 نادر دست نشان

سرمربی تیم فوتبال شهرداری اراک پس از پایان اخرین تمرین این تیم در اراک قبل از بازی با داماش تهران در مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار ورزشی شهرداری اراک به سوالات وی پاسخ داد که مشروح آن را در ادامه می خوانیم.

آخرین وضعیت تیم شهرداری اراک را چطور ارزیابی می‌کنید و بفرمایید بازیکنان در چه وضعیتی به سر می برند؟

در حال حاضر بازیکنان از وضعیت خوبی بر خوردارند و اماده برای رویارویی با تیم حریف می باشند. وی در خصوص وضعیت جسمانی بازیکنان گفت: وضعیت جسمانی وروحی بازیکنان تیم شهرداری اراک خوب ولی بدلیل مصدومیت چند تن از بازیکنان تا حدی کار ما دچار مشکل شده، وی افزود: وضعیت حمیدنشاط‌جو به دلیل مصدومیت مشخص نیست وباعث سخت‌تر شدن شرایط موجود گردیده است.

در خصوص اخرین نحوه ی انجام تمرینات تیم توضیحاتی ارایه فرمایید؟

بازیکنان تیم در چند روز گذشته با انجام تمرینات بدن‌سازی و تکنیکی وتاکتیکی خود را برای رقابت اماده کرده تا باشرایط بهتری بتوانند در زمین حاضر شوند و امیدواریم بتوانیم در مقابل تیم حریف پیروز و سربلند از میدان خارج شویم.

جناب دست نشان ارزیابی شما از تیم حریف به چه صورت است؟

تیم داماش ایرانیان یکی از تیم های خوب دسته یک فوتبال کشورمان است تیم داماش تیمی خوب ,جوان و دونده است. ما نیز طبیعتأ برای برد به میدان میرویم وحداکثر تلاشمان این است تا پیروز میدان باشیم و این قابلیت را داریم که به لیگ برتر صعود کنیم
گفتنی است دیدار شهرداری اراک و داماش ایرانیان روز جمعه (امروز) 22/7/90 درتهران برگزار خواهد شد.


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و دوم مهر 1390 توسط امین بیرامی
افزایش مخاطبان سینما عصر جدید اراک در سال جاری

مدیر سینما عصر جدید اراک از اکران فیلم‌های سینمایی زندگی با چشمان بسته و سعادت آباد در آینده‌ای نزدیک خبرداد.

محسن ذولفعلی مدیر سینما عصر جدید در گفت و گو (ایسنا)- منطقه مرکزی، با اشاره به افزایش مخاطبان سینما در سال جاری بیان کرد: به دلیل اکران فیلم‌های خوب از جمله فیلم‌های کمدی با سوژه‌های جدید، سال جاری مردم بیشتر از سینما استقبال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مردم دیگر از فیلم‌های کمدی سطحی مانند گذشته استقبال نمی‌کنند، گفت: حدود 12 فیلم از ابتدای سال جاری در این سینما اکران شده است.

ذولفعلی با اشاره به فیلم‌های به روی پرده، افزود: فیلم «زنان ونوسی، مردان مریخی» که حدود 6 هفته از اکران آن می‌گذرد و فیلم «اینجا بدون من» هم که یک هفته از اکران آن می‌گذرد نیز تا به حال استقبال خوبی داشته است.

وی با اشاره به نیم بها نبودن بهای بلیط‌ در سینما عصر جدید، تصریح کرد: به دلیل اینکه آن دسته از افرادی که صرف تماشای فیلم به سینما نمی آیند و جو سینما را به هم میریزند به راحتی در سالن سینما حضور پیدا نکنند، سینما عصر جدید به منظور ایجاد فضایی آرام برای تماشاگران به هنگام تماشای فیلم از این قاعده پیروی نمی‌کند.

مدیر سینما عصر جدید در پایان با بیان این مطلب که بهای بلیط نسبت به سال گذشته تغییری پیدا نکرده خاطر نشان کرد: فیلم سینمایی «زندگی با چشمان بسته» به کارگردانی رسول صدرعاملی و بازی ترانه علیدوستی، حامد بهداد، پولاد کیمیایی، فرهاد قائمییان، فرهاد آییش، پریوش نظریه از روز چهارشنبه یا شنبه آینده به جای فیلم«اینجا بدون من»، اکران می‌شود و فیلم سینمایی« سعادت آباد» به کارگردانی مازیار میری و بازی لیلا حاتمی، مهناز افشار، هنگامه قاضیانی، حسین یاری و حامد بهداد نیز از برنامه‌های آینده سینما عصرجدید است.

منبع(صدای اراک)


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390 توسط امین بیرامی
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزي منصوب شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براساس احكام صادر شده از سوي معاون پارلماني و حقوقي وزارت صنعت، معدن و تجارت، رسول منصوري و عليرضا زاوشي به ترتيب به سمت‌هاي سرپرست سازمانهاي صنعت، معدن و تجارت استانهاي سمنان و مركزي منصوب شدند.

منصوري پيشتر رئيس سازمان بازرگاني استان سمنان و زاوشي رئيس سازمان صنايع و معادن استان مركزي بود.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و یکم مهر 1390 توسط امین بیرامی
اشتراکات فرهنگی ایران و کره، روابط اقتصادی دو جانبه ر ا تقویت می کند

 

 

 

 

 

 

اراک - خبرگزاری مهر: سفیر کره جنوبی گفت: دو ملت آسیایی ایران و کره دارای اشتراکات فرهنگی، روحی، فکری و اندیشه ای زیادی هستند که می تواند در جهت تقویت پایه های روابط اقتصادی دو جانبه باشد.

به گزارش خبرنگار مهر،  حضور سفیر کره جنوبی به همراه دبیر اول و دوم این سفارتخانه در ایران، دومین هیئت تجاری و اقتصادی کشور خارجی است که در د و و روز اخیر برای تعمیق روابط اقتصادی به استان مرکزی سفر می کند. 

استان مرکزی به دلیل اینکه، در مرکز کشور قرار دارد و به لحاظ صنعتی جزء استان های پیشروی کشور است همواره مورد توجه تجاز و هیئت های اقتصادی خارجی بوده است.

بعد از سفر هیئت صربی به استان شامگاه سه شنبه نوبت هیئت کره ای برای شناسایی توانمندی ها و نیازهای استان برای توسعه تجارت و اقتصاد است.

پنجاهمین سالگرد فرصتی برای توسعه روابط

پارک جه هیون شامگاه سه شنبه در جریان سفر یک روزه خد به استان مرکزی برای شناسایی و تقویت روابط اقتصادی، در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به اینکه در استانه پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط ایران و کره هستیم و سال آینده به همین عنوان نامگذاری شده است، این امر می تواند به فصل جدیدی از گسترش روابط بین ایران و کره تبدیل شود.

سفیر کره جنوبی گفت: سفارتخانه های ایران و کره از هم اکنون برنامه های متنوع فرهنگی در زمینه نمایشگاهی و هنری را تدارک دیده اند که این مهم در معرفی متقابل محصولات فرهنگی و اقتصادی دو کشور بسیار اثرگذار است.....ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم مهر 1390 توسط امین بیرامی
كارت منزلت فقط كارت شناسايي بازنشستگان در استان مركزي

كارت منزلت كه با هدف شناسايي و ارائه برخي خدمات در صندوق بازنشستگي پيش‌بيني شده بود در استان مركزي تنها نقش كارت شناسايي دارد .
مدير صندوق بازنشستگي كشوري استان مركزي با بيان اين مطلب به خبرنگار ما گفت : در حالي كه بازنشستگان تهران از بسياري خدمات شهري با استفاده از اين كارت برخوردار هستند اما اين بحث در بسياري از استانها عملياتي نشده است .
علي رضا جلالي تصريح كرد : ارائه اين امكانات تنها در پايتخت در حالي كه ساير استانها از اين خدمات محرومند با شعار دولت براي خالي كردن تهران مغايرت دارد .
به گفته جلالي بازنشستگان تهران با استفاده از كارت منزلت از خدماتي چون بليت رايگان مترو و اتوبوس ، تخفيف 50 درصد بليت سينما و استخرهاي شنا و استفاده بدون هزينه از كتابخانه برخوردار هستند . وي با اشاره به پتانسيل صنعتي كشاورزي استان مركزي و تجمع صنايع در شهرستانهاي استان تصريح كرد : بايد در شارژ خدمات اين كارت هدف و عزم جدي مسئولان باشد تا با كمك شهرداري و شوراها و حمايت مسئولان بخشي از سود درآمدهاي صنايع در جهت استفاده سالمندان و بازنشستگان از خدمات شهري هزينه شود .
علي رضا جلالي در ادامه از تشكيل بانك اطلاعات نخبگان با هدف شناسايي بازنشستگاني كه طرح ،‌ابتكارات و توانمنديهاي برجسته‌اي دارند خبر داد و گفت : كليه بازنشستگان كشوري مي‌توانند با مراجعه به سايت سازمان اطلاعات مربوط به توانايي هاي فرهنگي ، اجتماعي ، ورزشي خود را وارد سامانه نمايند تا در زمانهاي خاص كه تجليل از برجستگان و نخبگان صورت مي‌گيرد در ليست مربوطه قرار گيرند . مدير صندوق بازنشستگي كشوري استان مركزي با اشاره به برنامه هر ساله ثبت نام بازنشستگان براي وام‌هاي ضروري گفت : مهلت ثبت نام تا 20 مهرماه ادامه دارد و بازنشستگان جهت ثبت نام دريافت وام ضروري بايد وارد سامانه صندوق بازنشستگي شده و ثبت نام نمايند . جلالي تصريح كرد : وام ضروري سال 90 بين 500 هزار تا يك و نيم ميليون تومان در نظر گرفته شده و قرعه‌كشي از بين افراد ثبت نام شده از طريق سايت صورت مي‌گيرد و به پذيرفته شدگان نيز از طريق پيام كوتاه اطلاع داده مي‌شود .

منبع(نامه امیر)

نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
شهرداراراك:


طرح صدوركارت الكترونيكي درحمل ونقل درون شهري به زودی

اجرايي خواهد شد

درراستاي اجراي طرح آموزش شهروند الكترونيك ، راه اندازي كارت الكترونيكي پرداخت هزينه ها دربخش حمل ونقل عمومي به زودي اجرايي خواهد شد.
شهرداراراك درنشستي خبري كه عصردوشنبه گذشته درسالن جلسات شهرداري برگزارشد با اعلام اين مطلب افزود:مرحله اول اجراي طرح آموزش شهروند الكترونيك درقالب آموزش حضوري وغيرحضوري وهمچنين ارائه لوح فشرده وكتب كمك آموزشي پنج شنبه چهاردهم مهرماه با برگزاري چهاردهمين همايش شهروند الكترونيك دراستان مركزي آغازخواهد شد. وي دربخش ديگري ازسخنان خود ازاجراي طرح تخفيف عوارض صدورپروانه ساختماني وهمچنين عوارض كسبي به مناسبت هفته دفاع مقدس از 12 مهرماه به مدت 2 ماه خبرداد وگفت: عوارض كليه پروانه هاي ساختماني صادره دراين دوره زماني مشمول 20 درصد تخفيف خواهند شد كه درجهت افزايش مشاركت واستقبال شهروندان براي اجراي طرح نوسازي مناطق بافت فرسوده شهري  80 درصد تخفيف صدورپروانه دراين مناطق در نظرگرفته شده است.
شهرداراراك با اشاره به وصول بالغ بر100 ميليارد ريال ازمطالبات مربوط به عوارض كسبي ساليانه وجرائم ماده 100 درسال گذشته پس ازاجراي اين طرح تصريح كرد:عوارض نوسازي وجرائم مربوط به كميسيون هاي ماده 100 و77 مشمول تخفيفات مربوط به اجراي اين طرح نخواهند شد.وي برخورداري شهروندان ازمزايا وتخفيفات مربوط به اجراي اين طرح را منوط به پرداخت نقدي هزينه عوارض پس ازكسرتخفيفات عنوان كرد.

منبع(نامه امیر)


نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
همیاری شهرداری اراک از مدعیان قهرمانی در لیگ دسته یک کشور است

اراک - خبرگزاری مهر: سرمربی تیم همیاری شهرداری اراک گفت: تیم فوتبال همیاری شهردرای اراک از مدعیان قهرمانی در لیگ دسته یک کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، نادر دست نشان شامگاه دوشنبه با بیان این مطلب در جمع رئیس هیئت مدیره و بازیکنان تیم همیاری شهرداری گفت: تحقق این مهم  در گرو حمایت همه جانبه مسئولین، مردم و رسانه های گروهی شهر اراک است.

وی با بیان این که اراک باید بعد از سالها نماینده لایقی در لیگ برتر داشته باشد گفت: تیم شهرداری اراک به لحاظ سرمایه گذاری صورت گرفته در ان از تیم های مطرح در لیگ دسته یک کشور است و امید آن داریم با حمایت بیشتر مطبوعات بتوانیم حق اراک را در فوتبال کشور احیا کنیم.

سرمربی تیم همیاری شهرداری اراک در ادامه با اشاره به اجحاف حق تیم فوتبال همیاری اراک در بازیهای اخیر به علت ناداوری های صورت گرفته بیان داشت: متاسفانه نگاه داوران به تیم فوتبال اراک مثبت نیست و این مهم در بازیهای اخیر ثابت شده است.

دست نشان بی توجهی رسانه های استان مرکزی به ناداوریها را یکی از علل تداوم این مهم برشمرد و گفت: اگر رسانه های استان مرکزی در حرکتی جمعی و گروهی اتفاقات اخیر را در بحث داوری منعکس می کردند ما  هم شاهد عذرخواهی فدراسیون به خاطر اشتباهات داوری همچون دیگر تیمها در بازیها بودیم .

وی ادامه داد: من دست همه مطبوعات و رسانه های جمعی استان مرکزی را می بوسم چون می خواهم موفق شوم و این موفقیت حاصل نمی شود مگر در قالب کار گروهی که رسانه ها جز لاینفک این کار گروهی هستند.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه نوزدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
تخم‌مرغ‌های ترکیه‌ای تا 10 روز دیگر مهمان بازار اراک می‌شوند


 

یک تولید و توزیع‌کننده تخم مرغ در استان مرکزی گفت: هر کیلوگرم تخم مرغ امروز با قیمت 3 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

رضا یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، عنوان کرد: امروز قیمت عرضه تخم مرغ به عمده فروشان بین 2 هزار و 700 تا 2 هزار و 800 تومان است که نسبت به روز گذشته حدود 300 تومان کاهش نشان می‌دهد.

وی علت کاهش قیمت تخم مرغ را واردات دانست و بیان کرد: هم اکنون تخم مرغ از کشور ترکیه وارد می‌شود و دامپزشکی مجوز واردات از این کشور را صادر کرده است. همچنین با واردات امروز هر شانه تخم‌مرغ با قیمت 5 هزار و 100 تومان در تهران عرضه شده است.

این تولید و توزیع‌کننده تخم مرغ در استان مرکزی یادآور شد: تخم مرغ‌های ترکیه‌ای تا 10 روز آینده وارد اراک می‌شوند که با عرضه این تخم‌مرغ‌ها در شهرستان قیمت برای مصرف کننده حدود 2 هزار و 600 تومان خواهد شد.

یارمحمدی خاطرنشان کرد: قیمت تخم مرغ سراسری است و در تمام استان‌ها شبیه به هم می‌باشد.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
خشکسالی 200 میلیارد تومان خسارت به کشاورزان استان مرکزی وارد کرد

اراک - خبرگزاری مهر: معاون عمرانی استاندارمرکزی از خسارت 200 میلیارد تومانی خشکسالی به بخش کشاورزی استان مرکزی در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند شامگاه شنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تداوم خشکسالی تا پایان سال جاری پیش بینی می شود ین رقم همچنان افزایش یابد.

وی کاهش 28 درصدی میزان بارندگی استان در سال 90 را یکی از علل وقوع خشکسالی عنوان کرد و گفت: میزان بارندگی استان مرکزی در سال جاری 183 میلی متر بوده که این میزان در مقایسه با سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به کاهش میزان تولیدات کشاورزی در شهرستان های درگیر خشکسالی بیان داشت: وقوع خشکسالی در شهرستان خمین میزان تولید گندم این شهرستان را از 90 هزار تن در سال گذشته به 30 هزار تن در سال جاری کاهش داده است.

برداشت آب از سفره های زیر زمینی استان مرکزی بیشتر از حجم آب سد دز است

وی با اشاره به برداشت بی رویه آب از سفره های آب زیر زمینی در استان مرکزی بیان داشت: در استان مرکزی سالانه 4.3 میلیارد متر مکعب آب از سفره های  زیرزمینی برداشت می شود این در حالیست که حجم کل آب پشت سد دز یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی افزود: برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی شرایطی را به وجود آورده که عقبه اش خشکسالی است.

خسارت 2.6 میلیارد تومانی خشکسالی به استان مرکزی در 3 سال اخیر

بازوند در بخش دیگر سخنان خود از خسارت 2.6 میلیارد تومانی خشکسالی طی 3 سال اخیر در استان مرکزی خبر داد و گفت:  علت اصلی وقوع خشکسالی در کشور و به طبع آن در استان مرکزی قرار گرفتن بر روی کمربند خشک کره زمین است.

وی ادامه داد: عدم سرمایه گذاری لازم برای مهار آبهای سطحی، برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی، پراکنش نامناسب بارندگی و عدم استفاده صحیح از منابع آبی عمده ترین دلایل وقوع خشکسالی در کشور و استان مرکزی است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی با بیان این که بیش از 65 درصد کشور ما در ناحیه خشک قرار دارد یادآور شد: برداشت بی رویه از سفره های آب زیر زمینی باعث شده تا در 30 سال اخیر 30 درصد به وسعت بیابانهای کشور افزوده شود.

8 ۴میلیارد تومان اعتبارات خشکسالی به استان مرکزی ابلاغ شد

بازوند در ادامه از تخصیص 48 میلیارد تومان اعتبارات خشکسالی استان مرکزی در سال جاری خبر داد و گفت: از مجموع این اعتبارات 28 میلیارد تومان به بخش کشاورزی و 20 میلیارد تومان به اداره کل مدیریت بحران استانداری مرکزی اختصاص یافته است.

وی بیان داشت: سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی موظف به هزینه کرد 20 میلیارد تومان از مجموع 28 میلیارد تومان اعتبار خشکسالی خود در بخش آبیاری تحت فشار است.


نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
با ماموران خاطی برخورد می كنيم

 
فرمانده انتظامی استان مركزی در خصوص نحوه اجرای طرح جمع آوری ماهواره و در آستانه هفته نيروی انتظامی عنوان كرد:
با ماموران خاطی برخورد می كنيم

گروه جامعه: با ماموران خاطي برخورد مي كنيم، چرا كه معتقديم قانون بايد قانونمند اجرا شود. فرمانده انتظامي استان مركزي در آستانه هفته نيروي انتظامي در جمع خبرنگاران و در خصوص نحوه برخورد برخي ماموران مجري طرح جمع آوري ماهواره گفت: خريد، فروش و نگهداري ماهواره جرم است و اين در صورت محرز شدن برخورد قانوني را در پي خواهد داشت. اما در خصوص نحوه اين برخورد نيز ضوابطي وجود دارد كه مجريان طرح بايد به آن توجه داشته باشند. سردار مجتبايي در خصوص ارائه حكم قضايي و كارت شناسايي مجريان اين طرح افزود: ماموران مجري بايد با هماهنگي و با حكم قضايي وارد منازل مسكوني شوند و البته نحوه برخورد نيز در اين ميان حائز اهميت است. وي درباره برخي شنيده ها از محله هاي مسكوني در خصوص اينكه برخي ماموران با عنوان مامور برق وارد منازل مي شوند، گفت: اين موضوع قابل بررسي است و همانطور كه گفته شد ايراد در اجراي هر طرح و ماموريتي وجود دارد.
وي گفت: مردم در صورت مشاهده چنين برخوردهايي مي بايست با تلفن 197 تماس گرفته و مشخصات مامور مذكور را ارائه دهند و مطمئن باشند كه رسيدگي خواهد شد. سردار «کاظم مجتبايي» در ادامه گفت: از سيزدهم تا نوزدهم مهرماه تحت عنوان هفته نيروي انتظامي نامگذاري شده است و برنامه‌هاي مختلفي با محوريت شعار «سهم من در امنيت و آرامش» در اين هفته به اجرا گذارده خواهد شد. وي با بيان اينکه بناست سهم يکي از اقشار در تأمين امنيت جامعه به وضوع تبيين شود، هدف از اين اقدام را ايجاد زاويه ديد فراگيرتر و عملکرد بهتر در حوزه امنيت عنوان و تصريح کرد: هرگاه همه اقشار در تأمين امنيت نقش داشته باشند، امينت پايدارتري براي جامعه کسب خواهد شد. مجتبايي در ادامه به تبيين اهداف درنظر گرفته شده براي اين هفته پرداخت و افزود: در اين هفته پليسي دانش‌بنيان، فن‌آور، مقتدر، کارآمد، هوشمند و منضبط را به مردم معرفي خواهيم کرد. وي اظهار کرد: تعميق مفهوم «امنيت جامعه‌محور» به منظور توليد امنيت فراگير با استفاده از سطوح مختلف اجتماعي و ايجاد امنيت توسط مردم از ديگر اهداف اين نيرو در هفته مذکور است چراکه هرگاه مردم در ايجاد و حفظ امنيت دخالت کنند،نتايج به دست آمده در حوزه پيشگيري‌هاي اجتماعي و انتظامي بيشتر و ماندگارتر خواهد بود و براين اساس در هفته مذکور سعي خواهد شد که امنيت به صورت جامعه‌محور براي مردم تبيين شود. مجتبايي، جلب مشارکت مراکز علمي و پژوهشي براي اجراي مأموريت‌ها، تعالي رفتار و توجه به منزلت و کرامت کارکنان به عنوان اصلي‌ترين سرمايه اين نيرو و معرفي پليس فضاي تبادل اطلاعاتي تحت عنوان «فتا» را به عنوان ديگر اهداف اين هفته تبيين کرد و گفت: از آنجا که فضاي تخلف به تدريج از فضاهاي فيزيکي به سمت فضاهاي سايبري حرکت مي‌کند، در اين هفته اين پليس جديد را به مردم معرفي خواهيم کرد. مجتبايي گفت: نيروي انتظامي استان مرکزي در سال گذشته رتبه اول هفته نيروي انتظامي را در ميان استان‌هاي همطراز خود کسب کرده است. وي در ادامه، به تبيين عملکرد اين نيرو طي يکسال گذشته پرداخت و مجموع جرايم انجام شده در استان را 64 هزار فقره اعلام کرد و گفت: اين ميزان نسبت به سال قبل از آن، 2 درصد رشد داشته است که اين درصد رشد به دليل ثبت تمامي جرايم و تشکيل پرونده براي آنها بوده و به معني افزايش ميزان جرم در استان نيست.
وي، کشفيات مواد مخدر در سال گذشته را هزار و 90 کيلوگرم عنوان کرد و با بيان اينکه کشفيات مواد مخدر سنتي در استان 4 درصد کاهش داشته است، به افزايش تمايل جوانان براي استفاده از مواد مخدر پرخطر صنعتي اشاره کرد و گفت: کشفيات اينگونه از مواد مخدر در استان با افزايش 58 درصدي مواجه بوده است. فرمانده انتظامي استان مرکزي در پايان، خاطرنشان کرد: بيش از 8 هزار سرقت در اين مدت انجام شده و 43 نفر در خصوص اختلاس و کلاهبرداري دستگير شده‌اند.

منبع(عطریاس)

نوشته شده در تاريخ شنبه شانزدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
16 مهر؛ روز کوچکترین عضو خانواده/ کودکان آینده می خواهند

 

 

 

 

 

 

اراک - خبرگزاری مهر: تقویم اغلب کشورها مزین به روز کودک است، روزی متعلق به کوچکترین عضو جامعه، زمانی برای شنیدن صدایی که فریاد آینده را سر می دهد و به بزرگترها می گوید "هوا را آلوده نکنید، منابع را تمام نکنید ما هم سهمی و آینده ای داریم".

به گزارش خبرنگار مهر، روز کودک در هر کشور با پاسداشت کودکان و توجه و بررسی نیاز آنان گرامی داشته می شود.

اگر قبول کنیم که بیش از 20 درصد جامعه را کودکان تشیل می دهند ضرورت برنامه ریزی برای این قشر پر رنگتر می شود.

کودکی، بنیان شخصت افراد را تشکیل می دهد و از نظر اهمیت بیش از هر دوره زندگی مهم است واسلام به عنوان دین مترقی سفارش های متعددی در زمینه توجه به کودکی و کودکان دارد.

اهمیت کودک در اسلام

آیات و روایات، و سخنان ائمه اطهار که نسبت به حقوق کودک در اسلام وجود دارد همه حکایات از اهمیت دادن اسلام به کودکان و حقوق آنان است.

رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید: " به کودکان خود محبت کنید و نسبت به آنها ترحم نمایید. وقتی به آنها وعده دادید، وفا کنید زیرا آنها جز اینکه شما را روزی دهنده خود می بینند تصور دیگری ندارند. "

امام سجاد (ع) نیز می فرماید: "و اما حق فرزند تو این است که بدانی او از تو و پیوسته به تو در خیر و شر امر دنیاست و تو مسئول او از لحاظ نیک ادب کردن و راهنمایی به پروردگارش و کمک به طاعت او هستی. پس عمل تو درباره او، عمل کسی باشد که می داند در احسان به او پاداش، و در مسامحه و بدی نسبت به او کیفر می بیندادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه شانزدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
مصاف شاگردان دست‌ نشان با بوشهری ها، فردا

رقابت‌های جام حذفی فوتبال طی روزهای پنج‌شنبه و جمعه با برگزاری 14 دیدار از هفته سوم پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی، در پایان دیدارهای این مرحله 14 تیم صعود کننده، در مرحله چهارم به مصاف 18 تیم لیگ برتری خواهند رفت.

در یکی از دیدارهای مرحله سوم تیم شهرداری اراک در استادیوم 15 هزار نفری امام خمینی(ره) اراک پذیرای ایران‌جوان بوشهر خواهد بود.

نماینده اراک در مرحله دوم در اهواز با یک گل از سد فولادنوین این شهر گذشت و در صورت صعود به مرحله چهارم باید به مصاف تیم لیگ برتری مس سرچشمه برود.

برنامه بازی‌های مرحله سوم به شرح زیر است:

پنجشنبه 14/7/90-هفته سوم
ماشین سازی تبریز-تربیت یزد-یادگار امام (ره)-تبریز-ساعت 14:30
بدر بندر کنگ-شیرین فراز کرمانشاه-تختی-بندر لنگه-ساعت 14:45


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه چهاردهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اراك خبر داد:

 اعزام هيات تجاري – بازاريابي به كشور كره جنوبي در نیمه نخست آذرماه


رييس  اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اراك از اعزام هيات تجاري – بازاريابي به كشور كره جنوبي از 8 لغايت 13 آذرماه 90 خبر داد.

محمدرضا جعفري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)- منطقه مركزي، با بيان اين مطلب اظهار كرد: در راستای توسعه روابط با کشورها و به منظور آشنایی بیشتر و بررسی بازار و طی هماهنگی انجام شده با سفارت ایران در سئول، یک هیئت اقتصادی بازاریابی متشکل از مدیران بخش خصوصی سراسر کشور را به  سئول - کره جنوبی اعزام مي شود.

وي با بيان اينكه مدت سفر 5 شب و 6 روز است، گفت: ترانسفرهای فرودگاهی و شهری، تهیه بلیط رفت و برگشت economy (تهران،دوحه،سئول) با خطوط هوایی قطر ایر ویز، اخذ ویزای تجاری، بیمه مسافری، رزرو هتل همراه با صبحانه، تهیه آلبوم هیئت، همراهی مترجم فارسی زبان در جلسات، از جمله خدمات اين سفر خواهد بود.

جعفري ملاقات با سفیر و رایزن بازرگانی ایران در سئول، برگزاری سمینار مشترک با حضور مدیران شرکتهای کره‌ای، بازدید از نمایشگاه بین المللی در حال برگزاری در سئول و بازدید از مراکز تجاری و صنعتی و بازدید از اماکن تاریخی، فرهنگی و اقتصادی شهر سئول را از برنامه هاي اين سفر عنوان كرد.

وي اصل پاسپورت و یک برگ کپی از صفحات اول و اعتبار پاسپورت، دو قطعه عکس رنگی 4*3 با زمینه سفید، کپی کارت ملی همراه با ترجمه رسمی انگلیسی، روزنامه رسمی شرکت همراه با ترجمه رسمی انگلیسی، کپی تمام صفحات کارت بازرگانی و فیش مبلغ واریزی 23 ميليون ریال به شماره حساب 1414041066 نزد بانک تجارت شعبه قائم مقام فراهانی اراک به نام اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اراک را مدارك مورد نياز ابراي ثبت نام اين سفر عنوان کرد.

جعفري خاطرنشان كرد: رزرو هتل توسط این اتاق انجام شده و بدیهی است هزینه های اقامت توسط مشارکت کننده پرداخت مي شود.

رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن اراك در پايان گفت: علاقه مندان به حضور در هیات مذکور می‌توانند حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 23 مهرماه سال جاري مراتب آمادگی را اعلام و در صورت نياز با شماره 4055110-0861 امور بين الملل اتاق بازرگاني اراك تماس حاصل كنند


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه چهاردهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
راه آهن همدان - اراک افتتاح شد

همزمان با سفر چهارم رييس جمهوري و هيات دولت به استان همدان، راه آهن همدان - اراک با حضور وزير راه و شهرسازي و مديرعامل شرکت راه آهن جمهوري اسلامي افتتاح شد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، علي نيکزاد اين راه آهن را در دومين روز دور چهارم سفر رييس جمهور و هيات همراه اين پروژه را افتتاح کرد.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه چهاردهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
واگنهای ملی در شرکت واگن پارس اراک طراحی و تولید می شود

 

 

 

 

 

 

اراک - خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک از تحقق طراحی و تولید واگن های ملی برای اولین بار در کشور به دست متخصصان و مهندسین شرکت واگن پارس اراک خبر داد.

حسین عاشوری با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با انعقاد  قرداد طراحی و ساخت واگنهای ملی فی ما بین شرکت واگن پارس اراک و متروی اهواز حصر طراحی واگن توسط شرکت های خارجی با حمایت سازمان گسترش به دست متخصصان جوان شرکت واگن پارس اراک شکسته شد.

وی ادامه داد: در این قرارداد شرکت واگن پارس اراک مکلف به طراحی و ساخت 120 دستگاه واگن مترو برای قطار شهری اهواز است.

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک یادآور شد: نمونه سازی واگن های ملی برای قطار شهری اهواز در سال جاری و تولید واگنها از ابتدای سال آینده در دستور کار شرکت واگن پارس اراک قرار می گیرد. 

عاشوری ارزش این قرارداد را هزار و 600 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: مدت زمان اجرای این قرارداد 42 ماه است این درحالیست که اولین نمونه های طراحی و تولید شده 16 ماه دیگر آماده تحویل خواهند بود.

160 میلیارد ریال صرفه جویی ارزی حاصل طراحی و تولید واگن ملی در واگن پارس

وی ادامه داد: 10 درصد از مجموع ارزش قرارداد طراحی و تولید واگن های ملی در شرکت واگن پارس اراک یعنی رقمی معادل 160 میلیارد ریال صرفه جویی ارزی است.

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک با اشاره به توان مهندسی موجود در شرکت واگن پارس اراک بیان داشت: در حال حاضر 200 مهندس متخصص طراحی و تولید در شرکت واگن پارس اراک مشغول به کارند که توانسته اند طی یک سال گذشته با بهره گیری از دانش فنی بومی طراحی واگنها را از انحصار شرکتهای خارجی درآورده و این افتخار را در سال جهاد اقتصادی نصیب شرکت واگن پارس اراک کنند.

عاشوری با تاکید بر ضرورت توجه همه مسئولان کشور به صنعت بومی کشور بیان داشت: جوانان غیورایران اسلامی جوانانی خوش و فکر و با استعداد هستند که با اندک فرصتی از سوی مسئولان می توانند گامهای بزرگی در راستای استقلال صنعتی کشور بردارند.

ساخت 825 واگن باری، واگن مترو و ترن ست  طی سالجاری در واگن پارس اراک

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک در بنخش دیگر سخنان خود از ساخت 825 واگن باری، واگن مترو و واگن ترن ست در شرکت واگن پارس اراک طی سال جاری خبر داد.

عاشوری گفت: از مجموع این تعداد 700 واگن باری، 105 واگن مترو برای قطار شهری تهران و 20 واگن ترن ست برای راه آهن جمهوری اسلامی ایران است.

وی یادآور شد: این قرادادها با همکاری1600 نیروی انسانی فعال در شرکت واگن پارس اراک اجرا می شوند.

تنها 50 درصد از ظرفیت واگن پارس اراک درگیر کار است

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک گفت: کل پروژه های در دست اجرای واگن پارس اراک در 50 درصد ظرفیت این شرکت انجام می شود و 50 درصد مابقی همچنان خالی است.

عاشوری با تاکید بر ضرورت همکاری بخش خصوصی با شرکت واگن پارس  اراک باتوجه به نیاز تعریف شده به واگن در برنامه پنجم توسعه گفت: سیستم بانکی باید با حمایت بیشتراز بخش خصوصی بستر پویایی این بخش را موجبات حرکت چرخ صنعت در کشور می شود را فراهم کند.

واگن پارس کارخانه ای که باهمت مضاعف صنعتگران جان گرفت

کارخانه واگن پارس اراک قبل از انقلاب ایجاد شد و همانند واحدهای دیگر در حالیکه قرار بود جولانگاهی برای مهندسان و تکنسین های خارجی و عرصه ای برای مونتاژ کاری شود پس از پیروزی انقلاب اسلامی با همت و تلاش مضاعف مهندسان و کارگران اراک راه اندازی شد.

این کارخانه 33 هکتاری، پس از راه اندازی با وجود روحیه انقلابی برای خودکفایی، گستره ای برای بروز و ظهور توانمندی ها و خلاقیت های نیروهای بومی و تبدیل شدن به بازوی توانمند فنی مهندسی کشور شد.  

این کارخانه جزو صنایع سنگین کشور است و مانند واحدهای صنعتی دیگر استان مرکزی در دوران دفاع مقدس مسیر خدمت رسانی به رزمندگان را در پیش گرفت.

 شاید از این رو واگن پارس یکی از کارخانه هایی است که در پنجم مرداد 1365 مورد بمباران هوایی دشمن قرار گرفت و تعدادی از کارگران و مهندسان این کارخانه به شهادت رسیدند، با این حال کارکنان این کارخانه اجازه ندادند کارخانه حتی یک روز از تولید بازماند و به تکاپوی صنعتی خود ادامه دادند. 

پس از دوران دفاع مقدس واحدهای صنعتی استان مرکزی مسیر عادی تولید و سازندگی و کسب فناوری ها را در پیش گرفتند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
میری خبر داد:

تخفیف عوارض صدور پروانه ساختمان به شهروندان اراکی آغاز شد

اراک - خبرگزاری مهر: شهردار اراک از تخفیف 20 درصدی شهرداری اراک به متقاضیان صدور پروانه ساختمان از امروز (12 مهر)خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید مرتضی میری شامگاه دوشنبه با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: مصوبه شورای شهر اراک برای اعمال تخفیفات ویژه صدور پروانه ساختمان به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس به مدت 2 ماه قابل اجراست .

وی ادامه داد: متقاضیان صدور پروانه ساختمانی می توانند از روز 12 مهر لغایت 12 آذر ماه امسال مشروط به جانمایی از تخفیف 20 درصدی شهرداری اراک بهره مند شوند.

شهردار اراک یادآور شد: این تخفیف علاوه بر متقاضیان جدید صدور پروانه ساختمان شامل حال عوارض کسری بدهکاران شهرداری نیز شده و افراد می توانند در این مدت با برخورداری از تخفیفات ویژه نسبت به پرداخت بدهی عوارضی خود به شهرداری اقدام کنند.

میری گفت: با توجه به رویکرد مثبت شهردرای و شواری شهر به بافتهای فرسوده و سکونت گاههای غیر مجاز ساکنین این مناطق ضمن برخورداری از تخفیف 50 درصدی عوارض صدور پروانه کسب در این مناطق از تخفیف 20 درصدی در پرداخت مابقی هزینه عوارض نیز بهره مند خواهند شد.

وی پرداخت نقدی با فیش واریزی شهرداری اراک را شرط اصلی برخورداری از این تخفیفات عنوان کرد و بیان داشت: پرداخت نقدی عوارض پروانه ساختمان جز لاینفک این مصوبه است.

شهردار اراک یادآور شد: تخفیفات ویژه صدور پروانه ساختمان برای متقاضیان شامل حال جرائم کمسیون 100 و 77  و همچنین عوارض نوسازی نخواهد شد.

میری گفت: در طرح تخفیفات ویژه صدور پروانه های ساختمانی دهه فجر سال گذشته 100 میلیارد ریال از درآمدهای شهرداری از محل دریافت عوارض احیا شد.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
مشاغل خانگی ضرورت کاهش بیکاری/ تاریخ به عقب بازمی گردد

اراک - خبرگزاری مهر: در حالیکه حدود 20 درصد مشاغل در کشورهای توسعه یافته به مشاغل خانگی اختصاص دارد این واژه مدت کوتاهی است که به جرگه بودجه بندی کشور راه پیدا کرده است غافل از اینکه شغلهای خانگی سالیان درازی است با خانه های مردم ایران آشناست.

به گزارش خبرنگار مهر، کار کردن در خانه و کسب درآمد در میان ما ایرانیان امر تازه ای نیست و حتی بیشتر با زنان این دیار مانوس است.

نگاه به تاریخ فرش دستباف نشان می دهد که در گذشته های دور زنان و مردان با کار کردن در خانه زندگی خود را می گذراندند.

بعد از یک دوره بی توجهی به مشاغل خانگی که باز هم نمونه بارز آن فرش دستباف است، اکنون قرار است تاریخ به عقب بازگردد.

کسب وکار خانگی مبتنی بر خانه

در این شیوه ، فرد شغل خود را به منـزل می‌آورد و به جای این که هزینـه‌هـای زیادی برای اجاره یا خرید ساختمان بدهد، می‌تواند در منزل خود ، کـار و شغل خود را به انجام برساند. در این نوع کسب و کار ، ارزش افزوده کالاها و خدمات تولید شده، نصیب‌ صاحب خانه می‌شود.

در این روش، افراد کالاها و خدمات تولیـد شده خود را در درب و یا در داخل منازل دیگران تحویل می‌دهند. در این نوع روش کسب و کار ، مهم نیست که کالاها در کجا تولید شده ، بلکه معیار این است که کالاها و خدمات در منازل‌ مصرف‌کنندگان تحویـل داده ‌شود.

همچنین در این نوع کار خانگی ، ارزش افزوده کـالاها و خدمات ، نصیب کسـی می‌شود که از بیرون این کالاها را می‌آورد.ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم مهر 1390 توسط امین بیرامی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ